Kontrakt architekta – praktyczne porady Biura Prawnego w związku ze zmianami legislacyjnymi

Przypomnienie o umownych zapisach dotyczących praw autorskich, nowelizacji przepisów budowlanych oraz Covid-19

  • Przypominamy Architektom, że jeżeli podpisują umowę zobowiązując się w niej do odpłatnego przekazania Inwestorowi praw autorskich, powinni zastrzec przekazanie wyłącznie praw autorskich dotyczących architektury. Jeżeli umowa obejmuje projekt wielobranżowy, brak takiego zastrzeżenia skutkuje przeniesieniem autorskich praw majątkowych do całego projektu. W takim przypadku należy podpisać stosowne umowy z pozostałymi projektantami (w tym branżowymi) w zakresie pozyskania praw do projektów ich autorstwa, które finalnie zostaną przeniesione na Zamawiającego. Zachęcamy do skonsultowania zapisów umowy w przedmiotowym zakresie z Biurem Prawnym MaOIA.
  • Informujemy, że zmiany ustawy Prawo budowlane jakie wejdą w życie od dnia 19.09.2020 r. mogą wywoływać skutki także na gruncie kontraktów zawieranych przez Architektów w związku ze zmianą zakresu definicji projektu budowlanego, który na dzień dzisiejszy nie jest ostatecznie ustalony z uwagi na trwające wciąż prace legislacyjne. Proponujemy, by umowy zawierane przez architektów ustalały precyzyjnie zakres zamówienia tj. informację czy jest to projekt budowlany wielobranżowy w rozumieniu przepisów dotychczasowych czy też w rozumieniu przepisów obowiązujących po dniu 19.09.2020 r.
  • W związku z obowiązującym stanem epidemii proponujemy zawieranie w umowach stosownych klauzul, służących ochronie interesów Wykonawców przed negatywnymi skutkami stanu epidemii dla wykonania zawartych umów. Zawarcie klauzuli nie jest jednoznaczne z interpretacją umowy w sposób wyłącznie korzystny dla Wykonawcy, a w razie sporu każdy przypadek będzie indywidualnie oceniany na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przez właściwy Sąd. Klauzula może mieć następującą treść:

Wykonawca, po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie łączącej ich umowy, proponuje Zamawiającemu odpowiednią zmianę tej umowy, w szczególności mogą zmienić termin wykonania umowy lub jej części, czasowo zawiesić wykonywanie umowy lub jej części, zmienić sposób wykonywania umowy lub zmienić zakres wzajemnych świadczeń, bądź zdecydować o jej rozwiązaniu za porozumieniem Stron. W razie wątpliwości Strony uzgadniają, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, które uniemożliwiają wykonanie umowy w pierwotnym kształcie, posiadają znamiona siły wyższej.

Informacja o  pracy Biura Prawnego

Od 1 lipca 2020 Biuro Prawne MaOIA RP przyjmuje interesantów w zaostrzonym reżimie sanitarnym.

Oznacza to:

  • spotkania z członkami MAOIA RP po wcześniejszym ustaleniu terminu z sekretariatem w sali konferencyjnej, co ma rozwiązywać kwestie sanitarne poprzez zachowanie odpowiedniego dystansu oraz środków ochrony osobistej,
  • konsultacje telefoniczne pod numerem sekretariatu,
  • e-mailem na adres sekretariatu.

Prosimy o umawianie się z prawnikiem za pośrednictwem sekretariatu w godzinach urzędowania.

Godziny urzędowania sekretariatu MaOIA: 

  • poniedziałek, wtorek 11.00 – 18.00
  • środa, czwartek 11.00 – 17.00
  • piątek 11.00 – 15.00

tel. 22 856-21-28, e-mail: mazowiecka@izbaarchitektow.pl


Porady prawne udzielane są tylko członkom MaOIA RP.

Poniedziałek 16:00 – 18:00

Wtorek: 14.30 – 16.30

Środa 12:00 – 16:00

Czwartek 12:00 – 16:00

Prosimy o wcześniejsze przesłanie materiałów pocztą elektroniczną, dla zredukowania kontaktu bezpośredniego z dokumentami. Na potrzeby rozmowy dokumenty będą mogły być edytowane na monitorze komputera.