Domy 70 m2 – przepisy obowiązują od 3 stycznia 2022

Konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m² wyłonił laureatów we wrześniu 2021.  Nowe przepisy zezwalające na wybudowanie bez pozwolenia na budowę “małego domu o powierzchni zabudowy do 70 m2 lub domu z poddaszem użytkowym lub płaskim dachem do 90 m2”, a projekt takiego obiektu „pobrać za symboliczną złotówkę”, obowiązują od 3 stycznia 2022 roku.

Historia

W pięcioosobowym jury zasiedli:  Adam Baryłka (przewodniczący), Piotr Wis, prof. Zbigniew Kledyński, prof. Jerzy Obolewicz i Tomasz Saciłowski.

Sędziowie rezerwowi: Radosław Sekunda, Wiesław Leszek Baranowicz i Adam Popielewski.

Żaden z sędziów nie należy do samorządu zawodowego architektów – Izby Architektów RP.

Na podstawie opracowań studialnych do II etapu miało zostać zakwalifikowanych 100 najlepszych propozycji, a spośród nich sędziowie wybraliby 50 finałowych.

Pula nagród w konkursie wynosiła 500 tys. zł do rozdysponowana między 100 laureatów (100 nagród pieniężnych po 5 tys. zł brutto każda, 6 nagród rzeczowych w formie honorowego dyplomu oraz 50 nagród dla prac wyłonionych w drugim etapie w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej.

Do konkursu zgłoszono zaledwie 39 prac, a do drugiego etapu przeszło 38.

Zgodnie z informacją na stronie ministerstwa nagrodzone projekty będą dostępne do pobrania bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych już w drugim kwartale tego roku. Termin obowiązywania przepisów zezwalających na budowanie domów 70 m2 – od 3 stycznia 2022.