Archiwum kategorii: Wiadomości

Strzelectwo

Już 28 września br. pierwszy trening strzelecki!

Tworzymy grupę (od 20 do 40) początkujących strzelców. Trenować będziemy pod okiem minimum czterech instruktorów, wykwalifikowanych w zakresie prowadzenia strzelania w strzelnicy Twierdzy Modlin. Czas trwania zdjęć uzależniony jest od liczby zgłoszonych uczestników i wynosi ok. 2-3 godzin. Wszystkie rodzaje broni charakteryzują się najwyższym stopniem stanu technicznego zapewniając bezpieczeństwo i rzetelną weryfikację umiejętności strzelca.

Każdy z uczestników wydarzenia będzie miał możliwość ukończenia krótkiego szkolenia z zakresu strzelania z broni palnej, zakończonego weryfikacją umiejętności w formie zawodów strzeleckich.

 

Adepci mają do dyspozycji następujący arsenał broni palnej (z określonym przydziałem amunicji).

Ważna informacja dla zainteresowanych ! Możliwość uczestnictwa  młodzieży od lat 10-ciu !

Pistolety (przydział amunicji kalibru 9×19 po 15 szt. na osobę.):

– Glock 17

– Hk USP TACTICAL

– Beretta APX

– Bul AXE

– Sig Sauer P365

– PSA Dagger

Karabinki:

– Karabinek AR-15 (platforma M-16)

– Karabinek platforma AK

(przydział amunicji 223. Rem 10 szt. na osobę, przydział amunicji 5,45×39 10 szt. na osobę)

Strzelby (przydział amunicji kal. 12 GA (trap) 5 szt. na osobę:

– Mossberg maverick (pompka)

– Armsan RS-S1 (pompka)

-przydział amunicji kal. 12 GA (trap) 5 szt. / osoba

Łącznie na każdą osobę przypada 45 wstrzałów.

Koszt udziału w zajęciach to kwota 290,00 zł brutto za osobę,

Minimalna liczba uczestników to 20 osób.

Zapisy do 18 września 2024 r. na adres mailowy Mazowieckiej OIARP mazowiecka@izbaarchitektow.pl W temacie proszę wpisać „Trening strzelecki w Modlinie”.

W przypadku zebrania się potrzebnej minimalnej liczby osób (20) zostaną podane dane do wpłaty.

Termin treningu – sobota 28.09.2024 r. od godziny 11:00.

 

Informacje o kursie przedegzaminacyjnym

KURS PRZYGOTOWAWCZY DO EGZAMINU NA UPRAWNIENIA DO PROJEKTOWANIA – SESJA JESIEŃ 2024

Zapraszamy do zapisywania się na kolejną edycję kurs przygotowawczego do egzaminu na uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej.

Kurs będzie realizowany w formie stacjonarnej, rozłożony na 4 soboty i podzielony na bloki tematyczne – łącznie 33 godziny zegarowe. Zajęcia poprowadzą doświadczeni praktycy, od lat szkolący przyszłych architektów. Celem kursu jest usystematyzowanie wiedzy niezbędnej do egzaminu oraz wsparcie w przygotowaniach do jego części pisemnej i ustnej.

Czytaj dalej Informacje o kursie przedegzaminacyjnym

Archilegis IARP – newsletter dotyczący zmian w prawie (nr 74)

W bazie orzeczeń…

Zasada prymatu planu miejscowego przed decyzją o warunkach zabudowy.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 listopada 2017 r.  

II OSK 445/16

ii-osk-445-16-zasada-prymatu-planu-miejscowego

Okoliczności wykluczające stwierdzenie wygaśnięcia decyzji w sprawie warunków zabudowy

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 marca 2022 r.

II OSK 762/19

Teza aktualna:

Decyzja o warunkach zabudowy po wydaniu opartego na niej pozwolenia na budowę, pomimo uchwalenia planu miejscowego zawierającego inne ustalenia niż ta decyzja, wiąże nadal, w takim zakresie, w jakim prawo do zabudowy terenu w niej określono, wyłączając tym samym ustalenia uchwalonego planu odmienne od ustaleń decyzji o warunkach zabudowy.

ii-osk-762-19-okolicznosci-wykluczajace

Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW – Studia Podyplomowe – Budownictwo Drewniane

Otwarta już jest rekrutacja na Studia Podyplomowe na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Studia Podyplomowe – Budownictwo Drewniane, skierowane są przede wszystkim do inżynierów budownictwa, pracowników szkolnictwa zawodowego, architektów, technologów drewna i specjalistów zajmujących się realizacją budownictwa drewnianego, a także menadżerów projektów i przedstawicieli deweloperów. Studia te pozwolą na usystematyzowanie wiedzy oraz podniesienie kompetencji w zakresie projektowania, realizacji i utrzymania obiektów drewnianych. Rekrutacja trwa do 30 września lub do wyczerpania limitu miejsc. Czytaj dalej Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW – Studia Podyplomowe – Budownictwo Drewniane

Konferencja “Architekt, rynek, biznes”

 

Dzięki staraniom Pomorskiej Okręgowej IARP 20 września 2024 r. odbędzie się konferencja “Architektura, rynek, biznes. Ludzie płacą za to, co rozumieją”. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi ok. 300 osób, dlatego odbędzie się w dużej sali Europejskiego Centrum Solidarności (ECS), przy pl. Solidarności 1 w Gdańsku.

Rejestracja na konferencję rozpocznie się 2 września br.

Zaproszenie od Pomorskiej Okręgowej IARP

Program konferencji “Architekt, rynek, biznes”

Stanowisko IARP w sprawie praktyk studenckich

Izba Architektów RP przekazuje swoje stanowisko związku z publikacją na stronie internetowej miesięcznika „Architektura – murator”

 

PRAKTYKI STUDENCKIE

Izba Architektów RP przekazuje swoje stanowisko wobec artykułu z dnia 23.07.2024 r., pt. Studenci nadal będą pracowali za darmo i nie wiemy nawet dlaczego – opublikowanego na stronie internetowej miesięcznika „Architektura – murator”. Dodatkowo IARP przedstawia obserwacje i wnioski dotyczące praktyk studenckich.

Praktyki studenckie są realizowane po czwartym semestrze studiów – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, regulującym standard kształcenia architektów w Unii Europejskiej. Praktyki te mają być prowadzone poza uczelnią, przy udziale Izby Architektów RP, choć udział ten nie został w rozporządzeniu precyzyjnie zdefiniowany.

Izba Architektów RP, chcąc wesprzeć ten proces, opracowała nowoczesny system elektroniczny, mający na celu ułatwienie studentom dostępu do praktyk oraz zapewnienie ich wysokiej jakości. System minimalizuje biurokrację i gwarantuje transparentność oraz równe szanse dla wszystkich jego uczestników, co czyni go wyjątkowo efektywnym i sprawiedliwym oraz dostępnym w każdym zakątku Polski.

Przypomnijmy, że studia na kierunku architektura trwają łącznie 10 semestrów. Następnie trzeba poświęcić jeszcze co najmniej 2–3 lata na odbycie niezbędnych praktyk upoważniających do przystąpienia do egzaminu na uprawnienia. Samodzielną pracę architekt może więc podjąć najwcześniej po 7–8 latach od rozpoczęcia studiów.

Po czterech semestrach, czyli dwóch latach nauki, studenci nie dysponują jeszcze skomplikowaną wiedzą zawodową, znajomością przepisów Prawa budowlanego, procedur administracyjnych itp. Tym samym nie mogą samodzielnie wykonywać jakichkolwiek prac na rzecz biura.

Praktyki – jako integralna część procesu nauczania (wymagania z nimi związane są zawarte w standardach kształcenia) – stanowią zatem kolejny krok na ścieżce edukacji. Mają one odbywać się z wykorzystaniem metody „mistrz–uczeń”. Za każdy wychodzący z pracowni dokument odpowiada uprawniony architekt, musi on więc na bieżąco nadzorować działania praktykanta. Student podczas praktyk nie działa na rzecz pracowni, tylko uczy się, a jego opiekun ma w tym czasie bardzo ograniczone możliwości wykonywania własnej pracy zawodowej. To oznacza, że pracownia musi nie tylko sfinansować praktykantowi kosztowne stanowisko pracy, ale również wziąć na siebie utrzymanie osoby przekazującej wiedzę. Mówiąc wprost: obecność studenta na praktyce po czwartym semestrze jest dla zespołu projektowego bardziej dodatkowym obowiązkiem niż wsparciem.

Mając świadomość opisanych obciążeń, Izba Architektów RP starała się uzyskać subwencje na ten cel. Niestety bezskutecznie. Jednak wielu architektów – pomimo trudnych warunków finansowych – zgłosiło się do prowadzenia praktyk. W pierwszym okresie do systemu przystąpiło 14 z 28 uczelni, a praktyki odbyło 500 studentów (szacowana liczba wszystkich praktykantów to 1500).

Izba Architektów RP nie może narzucać swoim członkom zasad prowadzenia działalności, szczególnie przy trudnej sytuacji rynkowej. Średnia wielkość zatrudnienia w polskich pracowniach architektonicznych wynosi 1,5 osoby. Małe biura, które stanowią większość, przyjmując praktykantów, zmniejszają swoją efektywność nawet o 70%. Najczęściej nie stać ich na ponoszenie jeszcze większych obciążeń z tytułu wypłacania praktykantom wynagrodzenia. W przypadku wprowadzenia takiego obowiązku liczba miejsc dla praktykujących studentów zmniejszyłaby się w sposób radykalny.

Izba Architektów RP podjęła działania promocyjne w celu pozyskania oprogramowania potrzebnego do realizacji praktyk. Aby zwiększyć szansę na zdobycie licencji dydaktycznych, konieczne jest zaangażowanie uczelni w negocjacje z firmami informatycznymi.

Izba liczy także na wsparcie finansowe dla opiekunów praktyk oraz wprowadzenie innych mechanizmów zmniejszających wydatki, takich jak promocyjne oprogramowanie i stypendia.

Wierzymy, że „Architektura-murator”, znając niełatwą sytuację większości czynnych zawodowo polskich architektów, dołączy do naszych starań o wsparcie finansowe dla opiekunów praktyk i o inne zmniejszające koszty rozwiązania dla biur przyjmujących praktykantów. Takie działania wydają się konieczne w celu zwiększenia liczby miejsc dla chętnych na praktyki studentów i uniknięcia sytuacji, które mogłyby spowolnić proces edukacji przyszłych architektów.

 

Piotr Fokczyński

Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP

Ogłoszenie o pracy w centrali ZUS

Termin, do którego należy składać dokumenty: 25 sierpnia 2024

Ogłoszenie Departamentu Zarządzania Nieruchomościami (Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) o poszukiwaniu pracownika na stanowisko ds. projektowania architektoniczno-budowlanego.