Architekci z Pracowni Architektonicznej WXCA z Warszawy wygrali konkurs koncepcję zagospodarowania Rynku w Radomiu

Koncepcja przewiduje remont tzw. kamienicy Deskurów, w której ma się znajdować Muzeum Miasta Radomia.

Kamienicę tworzą dwa budynki pochodzące z pierwszej połowy XIX w. Projekt zakłada wykorzystanie wewnętrznego dziedzińca, który będzie miał szklane zadaszenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu przez cały rok, bez względu na pogodę, będą tam się mogły odbywać imprezy kulturalne.

 

Podobny, przeszklony dach architekci zaplanowali także w przypadku pawilonu, który ma powstać po przeciwnej stronie Rynku. Mają być w nim wyeksponowane odkrycia archeologiczne, m.in. pozostałości dawnego ratusza.

 

Ważnym rozwiązaniem jest też podziemny, dwupoziomowy parking, znajdujący się pod płytą Rynku.

 

Koncepcja zagospodarowania radomskiego Rynku została wybrana w drodze konkursu ogłoszonego przez władze miasta. Jej autorami są architekci z Pracowni Architektonicznej WXCA z Warszawy. Laureaci otrzymali nagrodę główną w wysokości 25 tys. zł i zaproszenie do złożenia oferty na przygotowanie pełnej dokumentacji budowlanej. Na ten cel władze Radomia zarezerwowały w przyszłorocznym budżecie miasta 2 mln zł. (info: http://www.budownictwo.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/architekci-przygotowali-koncepcje-zagospodarowania-rynku-w-radomiu)