Nowelizacja Prawa budowlanego, przepisy geodezyjne

31 lipca br. wejdą w życie kolejne zmiany w Prawie budowlanym.

W nowelizacji (art. 3 PB) zdefiniowano:

mapę do celów projektowych – to mapa do celów projektowych w rozumieniu art. 2 pkt 7a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2020 r. poz. 276, 284 i 782).

geodezyjną inwentaryzację powykonawczą – to geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 7b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne.

W rozdziale 3 „Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego” w dodanym art. 27a wskazano obowiązki inwestora i kierownika budowy przy zapewnieniu wykonania czynności geodezyjnych podczas projektowania i budowy.

Wykonanie czynności geodezyjnych na potrzeby budownictwa (w rozumieniu art. 2 pkt 2a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne) przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii zgodnie z art. 27a będzie zobowiązany zapewnić:

  • inwestor – w zakresie opracowania mapy do celów projektowych na potrzeby wykonania projektu budowlanego;
  • kierownik budowy, a jeżeli nie został ustanowiony – inwestor – w zakresie pozostałych czynności geodezyjnych wykonywanych w trakcie budowy obiektu budowlanego, w szczególności dotyczących wytyczenia obiektu budowlanego w terenie, wykonywania pomiarów kontrolnych oraz pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektu budowlanego.

Od 31 lipca: 

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien być sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta. Mówi o tym doprecyzowany art. 34 ust. 3 pkt 1 PB.
  • mapy do celów projektowych wykorzystywane w procesie budowlanym powinny być opatrzone: 

a) klauzulą urzędową określoną w przepisach prawa geodezyjnego i kartograficznego stanowiącą potwierdzenie przyjęcia materiałów lub zbiorów danych, w oparciu o które mapy te zostały sporządzone, do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;

albo

b) oświadczeniem wykonawcy prac geodezyjnych o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji,

co wskazuje art. 34b PB.

Przepisy dotychczasowe będą stosowane do spraw wszczętych i niezakończonych przed 31 lipca stosownie do treści art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r.o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw.