19 maja 2023 r. opublikowana została ustawa z dnia 9 maja 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 967). Ustawa weszła w życie, co do zasady, z dniem 3 czerwca 2023 r. Uchwalenie aktu miało związek z koniecznością ustabilizowania sytuacji na polskim rynku zbóż. Na mocy zmian wprowadzonych w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (art. 29 ust. 1) rozszerzono katalog budów niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, a wymagających zgłoszenia. Do tego katalogu włączono:
- naziemne silosy na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m (wcześniej były to silosy na materiały sypkie, o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 7 m);
- jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji, związane z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, gdzie zostały zaprojektowane;
- obiekty budowlane służące przechowywaniu zboża, o maksymalnej pojemności 5000 t, usytuowane w całości w granicach administracyjnych portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich.
Z kolei do katalogu budów, które nie wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, dodano jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji, związane z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, gdzie zostały zaprojektowane.
Do zgłoszenia budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat oraz obiektów służących przechowywaniu zboża, o których mowa wyżej, trzeba będzie dołączyć dokumentację techniczną zawierającą rozwiązania zapewniające: nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe. Dokumentacja pod względem zakresu i treści powinna być dostosowana do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych. Powinna też być wykonana przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.