Archilegis #66 – elektrownie wiatrowe

Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw

23 marca 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 553). Ustawa weszła w życie, co do zasady, 23 kwietnia 2023 r. Zgodnie z ustawą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, na podstawie którego będzie lokalizowana nowa elektrownia wiatrowa, obejmie nie jak dotychczas teren wyznaczony na zasadzie 10 h (10-krotność wysokości elektrowni wiatrowej), tylko obszar prognozowanego oddziaływania tej elektrowni.

Wśród najważniejszych zmian znalazły się również te związane z odległością elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych. Choć generalna zasada mówiąca o odległości nie mniejszej niż 10-krotność wysokości elektrowni pozostała bez zmian, to jednak odległość ta może być mniejsza, ale tylko w sytuacji, jeśli zostanie określona w planie miejscowym. Jednocześnie w planie nie można ustalić odległości mniejszej niż 700 metrów.

W ustawie określono również minimalną odległość powstających budynków mieszkalnych od istniejących farm wiatrowych. Odległość ta wynosi nie mniej niż 700 metrów (nie obowiązuje zasada 10-krotności wysokości elektrowni wiatrowej).

Bardzo istotna dla architektów jest jedna ze zmian wprowadzonych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Mowa tu o wydłużeniu czasu, na który można zawiesić postępowanie w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy, w związku z podjęciem procedury zmierzającej do sporządzenia planu miejscowego. Dotychczas było to 9 miesięcy, po zmianach czas ten wynosi 18 miesięcy. Co więcej, określono również termin na dodatkowe przedłużenie zawieszenia postępowania, jeśli w okresie zawieszenia dokonano wyłożenia projektu planu miejscowego. W takiej sytuacji można wydłużyć zawieszenie postępowania o dodatkowe 6 miesięcy.

Zmiany wprowadzone w ustawie Prawo budowlane polegają na wyłączeniu sprawdzania przez organ aa-b zgodności projektów tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących urządzenia infrastruktury technicznej, służące do pomiaru wietrzności na terenach, dla których w planie miejscowym ustalono przeznaczenie umożliwiające realizację produkcji, górnictwa i wydobycia lub gospodarowania odpadami, z ustaleniami MPZP albo decyzji WZiZT.